Sú Vaše zvyky správne?!

„Ráno vstávate, idete do kúpeľne, použijete toaletu, umyjete si zuby, vkročíte do kuchyne, otvoríte okno, spravíte si kávu, začnete sa obliekať, zapnete si rádio alebo počítač, vnímate nové správy, prípadne hrajú vaše obľúbené pesničky. Ako sa dopravíte do práce. Aké povinnosti máte na dnešok, prípadne na celý týždeň?“ 🙂

Takto sa začína klasický deň u bežného človeka. Napadlo Vás niekedy, že všetko, čo Vy robíte, robíte to len zo zvyku? Prečo ráno vstávate? Prečo chodíte do práce? Prečo robíte určité veci, určitým spôsobom a nie iným? Prečo?

Lebo máte naučené určite vzorce myslenia a podľa nich jednáte.

Od malička Vám štiepavali do hlavy, rodičia, učitelia, okolie, situácie ako sa správať.

Zamysleli ste sa niekedy, že to nemusí byť pravda ako sa správate? Že by ste mohli úplne inak, ak by ste sa rozhodli? Ale nie, veď takto je to dobre. Áno? Ste si istý, že takto je to dobre? O zmene radi počujete, radi o zmenách rozprávate, ale čo tak vykonať určitú zmenu? Čo vy nato? Ale nie zmena, to nie. To sa Vám zrazu nepáči? Prečo? Že je ťažké? Ako ste si povedali, tak to aj bude, aj je!

Rád sa prikláňam k pozitívnym situáciám, lebo kde venujeme pozornosť tam to rastie. Ale dnes si vezmime klasickú negatívnu situáciu bežného nazlosteného človeka. Mešká do práce, kolega ho ohovára, šéf mu dlží peniaze, rodina je v koncoch, manželka spáva s iným, deti nepočúvajú, poistky sa zvýšili, dom sa rozpadá. No čokoľvek hrozné, čo chcete si doplňte, ale ja to nebudem rozširovať.
Dobre máme určité negatívne situácie a čo v procese spraví Váš mozog? Aktivujú sa Vaše nervové spojenia – dendrity, ktoré automaticky spustia negatívny proces. Vy sa zlostíte, nadávate, ohovárate, ste plnú strachu a obáv. Pane bože, pane bože to bude ešte horšie! STOP.

Uvedomujete si, čo rozprávate? Asi nie, lebo automaticky Vás naučili byť negativistom, aby ste o tom vedeli. Tým pádom si priťahujete do Vášho života ešte viac negatívnych situácii, okolnosti a ľudí. Ale bežný človek si povie. Ja za to nemôžem. Ja za to nemôžem. Skutočne? Ste si istý?

Sú to len zvyky, zvyky, zvyky, ktoré robíte, lebo ste ich roky robili a pokiaľ si neuvedomíte, tak ich budete ďalšie roky robiť a nič sa vo Vašom živote nezmení. Maximálne dátum v kalendári.

Skúste sa zamyslieť. Voľba je stále len na Vás.

Prajem Vám pekný a úspešný týždeň ako budete myslieť, tak sa bude odohrávať Váš život. 🙂